Náležitosti jadra záverečnej práce
Jadro záverečnej práce sa zvyčajne delí na 2-4 kapitoly, v závislosti od náročnosti témy a od smernice. Je potrebné, aby študent dodržiaval logický sled jednotlivých častí za sebou, aby bola práca jednoliata, aby sa od teórie dopracoval k výskumu, výsledkom výskumu a pomocou syntézy poznatkov z teórie a výskumu vybral hlavné ukazovatele problému a navrhol riešenia. Každá kapitola začína na novej strane. Mnoho smerníc uvádza, že celá záverečná práca sa píše v minulom čase, no stretávame sa aj s odlišnosťami, preto treba dbať na plnenie požiadaviek smernice konkrétnej školy.
Teoretická časť
Prvá kapitola obvykle obsahuje teoretické poznatky, ktoré študent spracováva z dostupnej odbornej literatúry. Zvyčajne ju delíme na niekoľko podkapitol, v ktorých vymedzíme teoretické východiská pomocou literatúry. Je potrebné vyjadriť a popísať súčasný stav riešenej problematiky, či už v našej krajine alebo v zahraničí pomocou definícií, charakteristík, analýzou jednotlivých pojmov úzko súvisiacich s témou. Na jednu stranu je vhodné použiť až 5 zdrojov citácií k danému problému. Každú citáciu je potom potrebné vysvetliť vo vzťahu k riešenej problematike a je to tiež priestor pre študenta, aby sa odborne vyjadril, využil doterajšie skúsenosti a poznatky zo štúdia. Do tejto kapitoly je vhodné zahrnúť aj metodológiu, ktorú bude študent v práci využívať. Na niektorých školách tvorí metodológia vlastnú kapitolu. Prvá kapitola býva v rozsahu jednej tretiny celej práce.
Praktická časť
Ďalšia kapitola sa zaoberá vlastným výskumom, analýzou a návrhom vlastných riešení problému. Svojim rozsahom môžu byť tieto časti samostatnými kapitolami, no často sú v poradí nazývané ako analýza, výskum, aplikácia, návrhy riešenia či diskusia alebo zhrnutie. Mali by mať rozsah dvoch tretín práce. Dôležité je odpovedať na otázky stanovené v úvode práce alebo v cieľoch záverečnej práce, a to je zvyčajne otázka: „ Čo chcete v záverečnej práci riešiť?“, „Akými metódami sa dopracujete k výsledkom?“, „Aký má význam pre spoločnosť vaša práca?“. Zároveň je treba nájsť riešenia pre stanovené hypotézy, ktoré študent vyjadrí v úvode práce. Keďže ide o odborno-vedeckú prácu, autor musí popísať metódy, akými sa výskum realizuje, akými metódami sa zbierajú dáta a informácie, akou technikou sa budú hodnotiť, čo je pre danú tému smerodajné a akou metódou bude študent výsledky hodnotiť. Výsledky práce môžu byť zhrnuté za každou analýzou ale taktiež v samostatnej kapitole Výsledky práce a diskusia.
Mohlo by vás zaujímať
Kontaktujte nás
- info@seminarkybezprace.sk
- (+421) 950 754 013
- Po – Ne, od 9:00 do 20:00
Referencie
Zistite, čo si o nás myslia naši klienti
- Veľmi pekne ďakujem za kvalitne vypracovanú prácu, určite odporučím ďalej.
- Max spokojnosť.
- Ďakujem, s podkladmi som spokojná, termín dodržaný, určite sa na vás obrátim aj nabudúce
Anonymná objednávka
a komunikácia so spracovateľom Po prihlásení sa do klientskej sekcie môžete v detaile objednávky komunikovať priamo so spracovateľom Vašej objednávky. Formou chatu jednoducho pošlete pripomienky, otázky, prílohy, všetko obojstranne anonymne. Tu môžete poslať aj otázky priamo administrátorovi.