Metódy záverečnej práce od A po Z – časť I.
V nasledujúcom zozname sa Vám pokúsime stručne vysvetliť jednotlivé formy vedeckých, logických, matematických, štatistických či empirických metód. Mnohé sa Vám totiž pri písaní záverečných prác určite zídu.
Algoritmus - je to postupnosť presne stanovených krokov na splnenie určitej úlohy za určitý stanovený čas.
Analýza - znamená výber najpodstatnejších faktov z množstva odborných informácií, na základe rozkladu celkov na časti a hľadá v nich súvislosti.
Analógia (podobnosť) - opiera sa porovnávanie a usudzuje sa na základe už známych súvislostí.
Abstrakcia - zjednocuje dva myšlienkové postupy a z nich vyčleňuje to najpodstatnejšie.
Axiomatizácia - axióma je základná, všeobecne platná veta a jej zavádzanie do určitého vedného odboru je axiomatizácia.
Deskripcia (popis) - metóda popisovania javu alebo postupu pri výskume.
Dedukcia - vychádza zo všeobecných predpokladov, vytvára všeobecné alebo čiastkové závery.
Dotazník - metóda sumarizácie množstva informácii z terénu alebo od cieľových skupín, väčšinou využíva výber konkrétnych otázok k danej problematike, na základe ktorých sa zovšeobecňuje určitý názor skupiny opýtaných.
Experiment - komplexná výskumná metóda, ktorou vyvoláme proces v relatívne presne kontrolovaných podmienkach, ktorý slúži na získavanie alebo overovanie skúseností, poznatkov, vedeckých teórií a hypotéz.
Hypotéza - vedecky zdôvodnený predpoklad, ktorý vieme dokázať pokusom.
Idealizácia - myšlienkové vytváranie ideálnych objektov, javov a postupov z výskumu.
Indukcia - slúži na vytváranie všeobecných vedeckých záverov z hodnotenia základných vedeckých dát (je opakom dedukcie).
Interview - ide o priamy kontakt s respondentom, ktorému sú kladené vopred prichystané otázky k danej téme, na základe nich skúmame a hodnotíme názory a postoje k problematike.
Kazuistika (prípadová štúdia) - patrí medzi výskumné metódy a zaoberá sa výskumom konkrétnych prípadov z praxe, napr. vznikom a priebehom ochorenia, organizačnou kultúrou vo vybranom podniku atď. Využíva pritom množstvo ďalších výskumných metód, ktoré potom zosumarizuje vo výskumnej správe.
Kvalitatívny výskum - je skúmanie javov, analyzovanie ich príčin, vzťahov a súvislostí na malom počte zástupcov cieľovej skupiny, pričom pomocou neho dokážeme získať informácie v relatívne krátkom čase jednak vo fáze predvýskumu alebo ako nástroj pre-testu.
Kvantitatívny výskum - ide o postup získavania presných údajov vyjadrených numericky, ktoré potom meriame za účelom zistenia rozsahu, frekvencie alebo intenzity skúmaných javov.
Komparácia (porovnávanie) - stanovenie zhody a odlišností medzi skúmanými predmetmi a javmi.
Konkretizácia - príklad je typickým znakom konkretizácie, to znamená, že vytyčuje v danej téme konkrétnu situáciu, ide o opak abstrakcie.
Mohlo by vás zaujímať
Kontaktujte nás
- info@seminarkybezprace.sk
- (+421) 950 754 013
- Po – Ne, od 9:00 do 20:00
Referencie
Zistite, čo si o nás myslia naši klienti
- Max spokojnosť. Dodanie na čas. Určite Vás ešte využijem. Budem Vás odporúčať.
- Bez vás by som už dávno neštudovala, ste super!!!!
- Ďakujem, s podkladmi som spokojná, termín dodržaný, určite sa na vás obrátim aj nabudúce
Anonymná objednávka
a komunikácia so spracovateľom Po prihlásení sa do klientskej sekcie môžete v detaile objednávky komunikovať priamo so spracovateľom Vašej objednávky. Formou chatu jednoducho pošlete pripomienky, otázky, prílohy, všetko obojstranne anonymne. Tu môžete poslať aj otázky priamo administrátorovi.