Cieľ práce a metodológia
Takmer každá záverečná práca si vyžaduje zahrnúť do svojho obsahu aj kapitoly Cieľ práce a Metodika práce, ktoré môžu byť spojené aj oddelené. Podstatou týchto kapitol je stručne priblížiť čitateľovi hlavný cieľ práce a jej čiastkové ciele, teda stručne, jasne, výstižne a presne charakterizovať predmet riešenia problematiky a postupy spracovania záverečnej práce, teoretickej časti, výskumu i zhrnutiu výsledkov práce. Čiastkové ciele podmieňujú dosiahnutie hlavného cieľa a ide vlastne o postupnosť krokov, ktorými chceme cieľ práce naplniť. Je preto dôležité, aby sme jasne zadefinovali, čo je cieľom jednotlivých častí práce a v metodike sa potom venovali priblíženiu, akými metódami chceme tieto ciele (tak ako aj hlavný cieľ) dosiahnuť.
V metodike záverečnej práce sa postupuje podľa príručky, ale obvykle treba uviesť podrobnú charakteristiku objektu skúmania, jej dôležitosť a aktuálnosť, cieľ a hypotézu, od ktorej sa práca odvíja. Ďalej treba stručne uviesť pracovné postupy písania, to znamená, akou metódou je záverečná práca písaná. Nasleduje opis spôsobu získavania údajov a ich zdrojov, či už ide o dotazník, interview, štatistický výskum a ďalšie. V neposlednom rade treba uviesť použité metódy vyhodnotenia a interpretácie výsledkov a použité štatistické metódy. Spolu tieto kapitoly môžu mať rozsah aj 3 strany. Jednotlivé časti sú oddelené nadpisom.
Čo to vlastne metóda a metodológia znamená?
Obvykle sa pod pojmom metóda rozumie postup, alebo opis, ako budeme výskum realizovať. Z množstva metód výskumu si študent pri písaní záverečných prác môže vybrať kvalitatívny alebo kvantitatívny výskum, pozorovanie, komparáciu-porovnávanie, dotazníky, interview, posudzovacie škály, experimenty...
V teoretickej časti záverečných prác môžeme využívať analýzu, indukciu a dedukciu, rešerše, v praktickej časti zase syntézu, komparáciu, dotazník, interview, štatistické a matematické metódy štatistiky (teória pravdepodobnosti, korelačná analýza, analýzy časových radov), matematickej a operačnej analýzy, zovšeobecňovanie abstrakciu a ďalšie.
Analýza znamená výber z množstva faktov pre nás tých najpodstatnejších a syntéza je presný opak, umožňuje sledovať vzťahy medzi faktami, charakter vzájomných súvislostí medzi nimi (analýza od celku k časti, syntéza od časti k celku). Indukcie slúžia na vytváranie všeobecných vedeckých záverov z hodnotenia základných vedeckých dát. Dedukcia zase vychádza zo všeobecných predpokladov, vytvára všeobecné alebo čiastkové závery.
Mohlo by vás zaujímať
Kontaktujte nás
- info@seminarkybezprace.sk
- (+421) 950 754 013
- Po – Ne, od 9:00 do 20:00
Referencie
Zistite, čo si o nás myslia naši klienti
- Bez vás by som už dávno neštudovala, ste super!!!!
- Veľmi pekne ďakujem za kvalitne vypracovanú prácu, určite odporučím ďalej.
- Ďakujem, s podkladmi som spokojná, termín dodržaný, určite sa na vás obrátim aj nabudúce
Anonymná objednávka
a komunikácia so spracovateľom Po prihlásení sa do klientskej sekcie môžete v detaile objednávky komunikovať priamo so spracovateľom Vašej objednávky. Formou chatu jednoducho pošlete pripomienky, otázky, prílohy, všetko obojstranne anonymne. Tu môžete poslať aj otázky priamo administrátorovi.