Ako zvládnuť prezentáciu s pomocou PowerPointu
Už na základnej škole sa môžeme stretnúť s požiadavkou tvorby nejakého projektu pomocou prezentácie v PowerPointe. No život na vysokých školách býva náročnejší, už sa od študenta očakáva, že to, čo má v prezentácií uvedené, dokáže náležite pútavo predniesť. Ide teda o naberanie praktických zručností jednak pre ďalšie povolanie a jednak pre doktorandské štúdium, kedy sa študent sám stáva pedagógom. Mnoho škôl vyžaduje obhajobu záverečných prác spracovanú práve pomocou prezentácie v PowerPointe a takisto personalisti požadujú, aby sa uchádzač o zamestnanie pomocou nej prezentoval a ukázal svoje komunikačné zručnosti. Sledujú tak jeho schopnosť zapamätávania, spôsob tvorby prezentácie a ďalšie vlastnosti, na základe nich posudzujú vhodnosť uchádzača na danú pozíciu.
Od špecifikácie témy a zadania, teda úlohy, ktorú má prezentácia spĺňať, záleží jej obsah, rozsah či tematické zameranie tak, aby rečník zaujal určitú cieľovú skupinu poslucháčov. Správnym členením, načasovaním a vyjadrovaním dnes dokážeme pútavo vysvetliť mnoho zložitých pojmov, procesov a vďaka vizualizácii dosiahneme lepšie zapamätávanie. Kedysi si rečníci pripravovali na prejav množstvo listov. Dnes s pomocou moderných technológií stačí svoj prejav stručne zhrnúť do určitej šablóny, kde v pár bodoch na každom slide-snímku rečník zachytáva najdôležitejšie informácie, o ktorých význame už samostatne rozpráva. Prezentáciu je možné nastaviť na automatické otáčanie snímkov za určitú dobu, preto je vhodné rečniť pri každom z nich rovnako dlho. Vďaka programovým možnostiam môžete svoju prezentáciu ozvláštniť o obrázky, tabuľky, vlastnú tvorbu, zvuky či animácie, ktoré váš prednes oživia a upútajú poslucháča. Vďaka prezentácii nezabudnete, kde ste prestali ak vás prerušia, môžete určitú časť preskočiť alebo sa k nejakej téme zase vrátiť.
Príprave prezentácie v PowerPointe je treba venovať dostatok času, každý snímok by mal byť logicky usporiadaný, jeho obsah si treba naštudovať a až je celá prezentácia hotová, je vhodné si stopnúť čas, koľko trvá. Ideálne je ak sa pri tom rečník nahráva, aby sa počul, aby vedel odstrániť nejaké nedostatky, aby správne artikuloval a dával dôraz na dôležité slová či definície. Prednes nemôže byť ukričaný, ale ani tichý a nevýrazný. Rečník by mal komunikovať ku poslucháčom, sledovať ich reakcie a na základe nich riadiť svoj prejav tak, aby zaujal a vyvolal pozitívny ohlas.
Najdôležitejšou úlohou prezentácie je osloviť cieľovú skupinu, vysvetliť, čo jej chceme prezentáciou povedať a akými výrazovými prostriedkami najlepšie upútať jej pozornosť tak, aby si čo najviac z prezentácie zapamätala.
Čo sa týka formálnej prípravy prezentácie je vhodné na začiatku stručne predstaviť seba a tému, ktorú sa chystáte prednášať. Nasledujúci slide by mal obsahovať najdôležitejšie body prezentácie. Potom ich treba postupne vysvetliť a v závere stručne zhrnúť najdôležitejšie informácie k téme. Nesmiete zabudnúť poďakovať za pozornosť a opýtať sa, či má niekto nejaké otázky či nejasnosti.
Ak neviete s PowerPointom pracovať, na internete je množstvo ukážok a návodov k jednotlivým verziám, ktoré vám dopomôžu hravo prácu s PowerPointom zvládnuť.
Mohlo by vás zaujímať
Kontaktujte nás
- info@seminarkybezprace.sk
- (+421) 950 754 013
- Po – Ne, od 9:00 do 20:00
Referencie
Zistite, čo si o nás myslia naši klienti
- Ďakujem, s podkladmi som spokojná, termín dodržaný, určite sa na vás obrátim aj nabudúce
- Max spokojnosť. Dodanie na čas. Určite Vás ešte využijem. Budem Vás odporúčať.
- Doverujem Vam ste spolahlivy v dodrzani kvality sluzieb
Anonymná objednávka
a komunikácia so spracovateľom Po prihlásení sa do klientskej sekcie môžete v detaile objednávky komunikovať priamo so spracovateľom Vašej objednávky. Formou chatu jednoducho pošlete pripomienky, otázky, prílohy, všetko obojstranne anonymne. Tu môžete poslať aj otázky priamo administrátorovi.