Blog:

Ako uspieť v štátnicový deň?

Určite sa každý z vás nevie tohto dňa dočkať. Skončí množstvo ponocovania nad knihami, skončí skúškový stres ale aj študentský život. Spôsobov a rád ako najlepšie zvládnuť tento deň je mnoho, no doba sa mení všetky rady mnohokrát nestačia. Považujem za najpodstatnejšie dbať na celkové správanie. Určite vás každá škola na štátnice pripraví a informuje, ako by ste mali k štátnej skúške pristupovať, ako sa učiť, ako odprezentovať svoju prácu a ako sa obliecť. No z vlastných skúseností viem, že vyhovie len suverén.

Mnohí budú mať v komisii pedagógov, ktorých nikdy nevideli, ani ich nikdy neučili, vidia sa po prvý krát a je preto dôležité dbať na prvý dojem. Na štátnice sa treba nielen učiť, ale aj slušne obliecť. Odev zvoľte v sviežich farbách, aby ste v krikľavých šatách nedráždili okolie. Výstrihy a krátke sukne či kraťasy sú vhodné len na randenie. Vyhnite sa aj čiernej farbe, aby ste nevyzerali ako na pohrebe, svojim prejavom nevyvolali skôr depresiu a nakoniec by vás bez záujmu vyhodili zo skúšky ani nebudete vedieť prečo.

Čo sa týka správania, treba vedieť osloviť predsedu a podpredsedu komisie, členov komisie, predstaviť seba a svoju prácu tak, aby vám každý rozumel a dobre počul. Komisia, ktorá sa nudí alebo zabáva medzi sebou len preto, že nie je z odboru, by mala tiež spozornieť. Prácu by Ste mali obhájiť tak, že jednoducho vysvetlíte podstatu, význam práce pre uplatnenie v praxi, spôsob akým ste došli k výsledkom a odpovede na otázky oponenta stručne vysvetlíte. Ak budete pohotovo reagovať na otázky k práci, obhajobu máte istú, pokiaľ sa však pozastavia nad nedostatkami formálnej úpravy práce, na to radšej nereagujte, alebo sa ospravedlňte, že ste príručku celkom nedočítali. V žiadnom prípade nesmiete čakať, že to školiteľ vezme na seba, alebo sa vyhovárať na niekoho, že vám to nepovedal.

Počas odpovedania treba pôsobiť pokojne, stres vám nepomôže, ani na sympatiách a múdrosti nepridá. Ak niečo neviete, tak aspoň nahlas rozmýšľajte, ako sa dopracovať k odpovedi. Mnohokrát je odpoveď v samotnej otázke, logickým postupom sa dá predvídať odpoveď. Nesmiete povedať, že niečo neviete alebo zostať ticho, pretože skúška sa tak veľmi rýchlo skončí a ak nebudete ani sympatickí a niečím zaujímavý, skontrolujú si váš prospech a pošlú preč. Nikto z vás hodinu vedomosti ťahať nebude a štátna skúška pre vás úplne zbytočne skončila zle. Pokiaľ sa chcete vyhnúť takémuto vyhoreniu, dajte si záležať na sebe, na odeve, na správaní, na vedomostiach, je to vaša prezentácia vašich schopností, ktoré ste nadobúdali za množstvo peňazí niekoľko rokov kvôli tejto jedinej skúške. A pokiaľ aj nič neviete, verte si, niečo vás určite napadne, kde je snaha tam príde aj pomoc od učiteľov. Veľa šťastia!

 


Klientská sekcia

Anonymná objednávka

a komunikácia so spracovateľom Po prihlásení sa do klientskej sekcie môžete v detaile objednávky komunikovať priamo so spracovateľom Vašej objednávky. Formou chatu jednoducho pošlete pripomienky, otázky, prílohy, všetko obojstranne anonymne. Tu môžete poslať aj otázky priamo administrátorovi.

Kontaktujte nás

Napíšte nám

Referencie

Zistite, čo si o nás myslia naši klienti

Napísať vlastnú referenciu