Blog:

Ako sa adaptovať na vysokej škole

S nástupom na vysokú školu súvisí aj náročné prispôsobovanie sa podmienkam, ktoré na danej škole sú. Častokrát ide o zložitý proces, na ktorý sa treba vopred pripraviť. Škola predstavuje množstvo vonkajších a vnútorných zmien súvisiacich s vnútorným poriadkom, zmenami legislatívy, školským a internátnym poriadkom, zvyšovaním náročnosti na štúdium s každým semestrom a študent sa musí prispôsobiť tak, aby za daných podmienok všetko hravo zvládol. Psychická zaťaž, neprimerané množstvo učenia a ďalšie náročné vplyvy spôsobujúce problémy s prispôsobovaním sa, môžu v konečnom dôsledku vyvolať pokles aktivity študenta, nezvládanie úloh, demotivovanie a nakoniec odchod z vysokej školy.

Školy aj vďaka množstvu výskumov adaptovania sa študentov dnes už vedia, že novým študentom treba s ich problémami pomáhať, vyžadujú od nich spätnú väzbu, aby sa vyjadrili, čo potrebujú, čo ich obmedzuje a aké riešenia by im uľahčili štúdium. Vedia svojich študentov motivovať, podnecovať ich k lepším výkonom, k intenzívnejšiemu vzdelávaniu a sebarealizácii. Študenti však nemôžu čakať, že ich pedagógovia a školskí pracovníci budú vodiť za ručičku a všetko im ukazovať alebo vysvetľovať.

Je teda na študentoch, ako sa k zmenám postavia, ako zareagujú a ako aktívne sa budú podieľať na vplyvoch výchovno-vzdelávacieho procesu vysokej školy. Preto si každý študent musí na začiatku štúdia uvedomiť, že štúdium nie je len o prekonávaní skúškového obdobia, ale aj o komunikácii s ľuďmi, vyhľadávaní informácií, navrhovaní riešení aby z toho profitovali, musia vedieť koho sa čo pýtať a kto čo robí, aby nestrácali čas s tými nesprávnymi ľuďmi, efektívne využívali vedomosti a skúsenosti iných, dokázali niečo ponúknuť, a tak sa naučiť zvládať ťažké úlohy aj v živote vyplývajúce z práce, rodinných vzťahov atď.

Úspešná adaptácia študenta na vysokoškolské štúdium prináša úspechy v štúdiu, pracovné príležitosti a celkovú spokojnosť.

 


Klientská sekcia

Anonymná objednávka

a komunikácia so spracovateľom Po prihlásení sa do klientskej sekcie môžete v detaile objednávky komunikovať priamo so spracovateľom Vašej objednávky. Formou chatu jednoducho pošlete pripomienky, otázky, prílohy, všetko obojstranne anonymne. Tu môžete poslať aj otázky priamo administrátorovi.

Kontaktujte nás

Napíšte nám

Referencie

Zistite, čo si o nás myslia naši klienti

Napísať vlastnú referenciu